Informiranje Roma u Republici Srbiji

Informiranje je jedno od ključnih prava svake nacionalne manjine, uključujući i romsku zajednicu u Srbiji. Prema Zakonu o zaštiti prava i sloboda nacionalnih manjina, Romi imaju pravo na informiranje na svom jeziku putem tiskanih i elektronskih medija. To omogućava ne samo očuvanje njihovog kulturnog i jezičnog identiteta, već i bolju integraciju u društvo. Romi u Srbiji ostvaruju pravo na informiranje putem različitih medijskih kanala, od tradicionalnih tiskanih medija do digitalnih platformi i televizijskih emisija.

Romski mediji u Srbiji

U Srbiji postoji nekoliko medija koji su posvećeni informiranju Roma, uključujući romske medijske kuće, kao i medije koji imaju posebne sadržaje namijenjene romskoj zajednici. Romski mediji obuhvaćaju i tiskane i digitalne formate, iako digitalni mediji postaju sve zastupljeniji zbog šireg pristupa internetu u zajednici.

  • Tiskani mediji: Nekoliko publikacija u Srbiji posvećeno je romskoj zajednici. Jedan od najpoznatijih je časopis “Romano Nevipe”, koji donosi vijesti o događanjima u romskoj zajednici, kulturnim manifestacijama, obrazovnim inicijativama, kao i temama od značaja za Rome, poput prava i diskriminacije. Iako su tiskani mediji i dalje prisutni, zbog rastuće digitalizacije, sve više sadržaja prelazi u online formate.
  • Digitalni mediji: Romske organizacije sve više koriste internet kao platformu za informiranje. Postoje internetski portali posvećeni romskoj zajednici, poput “Romski medijski centar” i “Romano Glas”, koji objavljuju vijesti, intervjue, analize i druge sadržaje na romskom i srpskom jeziku. Ove platforme ključne su za informiranje mlađe generacije Roma koja ima pristup internetu, omogućujući bržu i širu distribuciju informacija.

Romske emisije na televiziji

Televizija je jedan od najznačajnijih kanala informiranja romske zajednice. Iako ne postoji posebna televizijska stanica koja je u potpunosti posvećena Romima, nekoliko državnih i lokalnih televizija emitira programe na romskom jeziku ili programe namijenjene romskoj zajednici.

Na primjer, Radio-televizija Vojvodine (RTV) redovito emitira emisije posvećene nacionalnim manjinama, uključujući Rome. Emisija “Romano Them” jedna je od najpoznatijih, a pokriva različite teme važne za romsku zajednicu, uključujući kulturu, obrazovanje, prava i izazove s kojima se Romi suočavaju u svakodnevnom životu. Program se emitira na romskom jeziku, ali i na srpskom, čime se omogućuje širi domet sadržaja.

Također, na lokalnim televizijama, posebno u područjima s većom romskom populacijom, emitiraju se specijalizirane emisije posvećene temama koje se tiču romske zajednice. Ove emisije često pokrivaju lokalne inicijative, kulturne manifestacije i priče uspješnih pojedinaca iz romske zajednice.

Radio stanice i drugi oblici informiranja

Radio je također važan kanal informiranja za Rome u Srbiji. Radio Beograd i Radio Novi Sad redovito emitiraju programe na romskom jeziku, uključujući vijesti, kulturne emisije i obrazovne programe. Radio emisije često su prilagođene različitim grupama, od mladih do starijih, te pružaju informacije o značajnim događajima, mogućnostima za obrazovanje i zapošljavanje, kao i o romskoj kulturnoj baštini.

Neke od ovih emisija bave se i važnim društvenim temama, poput integracije Roma, borbe protiv diskriminacije i promicanja njihovih prava. Ovi programi doprinose boljoj informiranosti Roma o dostupnim resursima i mogućnostima za poboljšanje kvalitete života.

Uloga Nacionalnog savjeta romske nacionalne manjine u medijima

Nacionalni savjet romske nacionalne manjine aktivno podržava medijsku prisutnost Roma u Srbiji i radi na promicanju sadržaja na romskom jeziku. Pored podrške tiskanim i digitalnim medijima, Savjet organizira i medijske projekte koji imaju za cilj podizanje svijesti o romskim pravima i izazovima s kojima se suočava ova zajednica.

Također, Savjet se zalaže za veću zastupljenost Roma u mainstream medijima, kako bi se smanjile predrasude i stereotipi o romskoj zajednici. Kroz suradnju s lokalnim i državnim medijima, NSRNM nastoji osigurati da se glas Roma čuje i da se njihova prava i kultura poštuju i promiču.